
Сред най-болезнените и противоречиви традиции в китайската история е практиката на бинтоване на краката, позната като „лотосови стъпала“. В продължение на почти хиляда години този обичай оформя съдбата на милиони жени, принуждавайки ги да жертват комфорта и здравето си в името на социалния престиж и „идеала за красота“.
Произходът на традицията
Бинтуването на краката възниква през X век, по време на династията Тан, но добива популярност в династията Сун (960–1279 г.). Легендата разказва за наложница, която танцувала на сцената с изключително малки, елегантни стъпала, обути в обувки, наподобяващи лотосов цвят. Нейната грациозна походка вдъхновила аристократите и скоро бинтоването се превърнало в символ на благородството.
Процесът на бинтоване – мъчение от детска възраст
Момичетата започвали процеса на бинтоване на краката на около 4-6-годишна възраст, когато костите били все още меки. Пръстите, с изключение на големия, се чупели насилствено и се пристягали плътно към стъпалото, а сводът се огъвал, докато кракът приемел формата на подкова. Превръзките се затягали толкова силно, че пречели на кръвообращението, често водейки до инфекции и гангрена. Болката била неописуема, но момичетата били научени да я понасят, защото малките крака били билет към добро бъдеще.
Социалното значение на „лотосовите стъпала“
Жените с бинтовани крака били смятани за по-желани за брак. Те не можели да ходят свободно, което символизирало тяхната преданост и покорство. Висшите класи смятали този обичай за белег на престиж, защото показвал, че жената няма нужда да работи. Дори селянките, макар да се нуждаели от трудоспособност, често бинтовали краката си, за да повишат социалния си статус.
Краят на една болезнена традиция
В края на XIX век, с влиянието на Запада и модернизацията на Китай, бинтоването започвало да се осъжда. През 1911 г. правителството официално забранило практиката, но в някои отдалечени райони тя продължавала да се извършва тайно до 30-те години на XX век. Днес последните жени с „лотосови стъпала“ са живи реликви от една отминала епоха.
Бинтоването на краката остава ужасяващ, но важен исторически пример за това как обществото може да наложи невъобразими стандарти за красота и как жените са били принуждавани да страдат, за да се впишат в идеала за съвършенство.
1 коментар